Egy alma tömegének 30 százalékát képezi a héja és a csutkája, amelyet kidobni pazarlás, hiszen többféle módon is felhasználhatod. Az első lépés, hogy ha nincs is lehetőséged biotermesztésű almát vásárolni, a felszínén lévő esetleges növényvédőszer-maradékokat egyszerű módon lemoshatod: ehhez áztasd be az almát 12-15 percre szódabikarbónás vízbe (1 liter vízben 2 kiskanál szódabikarbónát oldj fel). Erről bővebben ide kattintva olvashatsz.

A megmosott almát sokan héj nélkül szeretik enni, illetve sok almás sütemény, almaszósz készítéséhez is meghámozzák a gyümölcsöt, eltávolítják a magházat. Ezt azzal is indokolják, hogy az alma magja mérgező. Nos, akárcsak a sárgabarack- és a keserűmadula, az almamag is tartalmaz amigdalint. Ez a természetes vegyület szervezetünkben cianiddá alakul. Az almamag csekély mennyiséget tartalmaz, nem veszélyezteti azokat, akik normál mennyiségű almát esznek meg csutkástól. Mindenesetre, ha nem is eszed meg a csutkát, attól még a héjjal együtt egy sor finomság elkészítéséhez használhatod.

Almapektin
Ez a természetes sűrítőanyag elengedhetetlen a zselés állagú dzsemekhez és lekvárokhoz. Az üzletekben kapható szárított, zacskós kiszerelésű pektinnél sokkal finomabb, selymesebb lesz a dzsemed a házi almapektinnel. Ehhez fél fazéknyi almahéjat és csutkát önts fel vízzel, és gyöngyözve forrald 40 percig. Utána tegyél egy gézlapot egy nagy szűrőbe, és szűrd le a megfőtt héjat és csutkát, de ne préseld össze, nehogy megtörjenek a magok (a fent említett amigdalin ne jusson ki belőlük). Az almás levet főzd tovább 20 percig, aztán töltsd forró vízzel átmosott befőttesüvegekbe. Ugyanúgy ellesz a spájz polcán felhasználásig, mint egy befőtt. Télen előveheted, és a legkülönfélébb idénygyümölcsökből készíthetsz vele gyors zselét, pillanatdzsemet, például csettintősen pikáns kiviszószt egy jó marhaszelethez.

Csutkaital
Az almacsutkákat tiszta vízben főzd addig, amíg a víz kellemes ízű lesz. Ekkor szűrd le az italt, de ne nyomkodd ki a csutkákat, nehogy megtörjenek a magok. Fogyaszthatod még melegen, de lehűtve is.

Roston sült almahéj
Melegítsd elő a sütőt 120 fokra. Teríts sütőpapírt egy tepsibe. Két maréknyi almahéjat egy tálban forgass össze 1-2 kiskanál semleges ízű étolajjal, 1-2 evőkanál kristálycukorral és csipet fahéjjal. Kipróbálhatod pici gyömbérrel vagy kurkumával, esetleg szerecsendióval, netán chilivel, de még kardamommal is. A fűszeres héjcsíkokat fektesd a sütőpapírra, és 2,5 órán át süsd, amíg szépen megbarnulnak és ropogósak lesznek. Kihűlve tálalhatod, és ha marad belőle, jól záródó dobozban egy hétig is eláll, egészséges rágcsálnivaló.

Almás csillámpor
A fenti fűszeres almahéjcsíkokat kávédarálóban vagy robotgépben finom porrá is őrölheted, amit aztán bármilyen süti, pohárkrém, édesburgonya-püré, smoothie, reggeli zabpehely, de még vajas kenyér tetejére is szórhatsz. 

Almahéjtea
Az almahéjra önts annyi vizet, hogy jócskán ellepje, forrald fel egy kislábosban, hagyd benne, amíg iható hőmérsékletűre nem hűl, és kész a koffeinmentes tea. De ha erősebbre vágysz, tehetsz hozzá filteres feketeteát is.

Almaízű víz
Az almahéjakat a vizespalackodba is dobhatod, hogy megízesítsék a frissítődet. Ez különösen jól fog esni például edzés közben!

Almahéjszirup
Mit szólnál egy finom palacsintához aranyló almasziruppal? Pár maréknyi almahéjat önts fel vízzel, csendes tűzön főzd addig, amíg kiereszti az ízét, szűrd le, tedd félre komposztáláshoz a héjat, az almás lébe pedig szórj néhány evőkanálnyi barnacukrot. További főzéssel sűrítsd be szirupnak, és már csurgathatod is a közben kisütött forró palacsintákra. Ha véletlenül maradna belőle, lezárt üvegben egy hónapig eláll a hűtőszekrényben.

Hiver't-Klokner Zsuzsanna szerk.

KÉPEK: Pexels, Pixabay

További almás cikkeink:
A legjobb prebiotikumok egyike az alma

Így készíts házi aszalódobozt a gyümölcsökhöz

Posztmenopauzában a gyümölcslé hízlal, de a gyümölcs fogyaszt