Így spórolj az energiaszámlán egész évben! – interjú a szakértővel

spórolás, villanyszámla

Most a nagy meleg miatti hűtés viszi az energiát, de hamarosan beköszönt az ősz és a tél, amikor pedig a fűtésre kell komoly összegeket áldoznunk. Valóban megéri a szigetelést megcsináltatni? Mennyi pénzt spórolhat egy család a szigetelésen? Milyen lehetőségek vannak, hogy ne kelljen mélyen zsebbe nyúlni. – Kérdéseinkre a Kontakbau.hu szigetelés szakértője válaszolt.

A weboldalatokon az egyik cikk arról szól, hogy a padlásszigeteléssel egy nyaralás árát lehet megspórolni. Ez nem csak egyszerű reklámszöveg?

Nem. Ha belegondolsz, hogy nyáron is és télen is előfordul, hogy akár 1-2 nap alatt 10-20 fokot változik a hőmérséklet. Ennek inkább télen van jelentősége, amikor megy a fűtés és a legtöbb manapság gyártott fűtőszerkezet nem bírja az extrém terhelést. Amellett, hogy a leghidegebb napokon kimagasló fűtésszámlára számíthat az ember, ilyenkor a különös terhelés miatt könnyen meghibásodik a cirkó is – például túlmelegszik a kis és nagy panel vagy meghibásodik a gázszelep. Ezeknek a cseréje 30-70ezer forint is lehet, amire nincs mindenki felkészülve. Tehát a szigetelés nem csupán azt jelenti, hogy a fűtésszámla kevesebb lesz, hanem azt is, hogy nem kell erre a karbantartásra pénzt szánni.

Nyáron pedig a klíma fogyasztását lehet megspórolni, ami szintén tetemes összeg lehet, ha 40°C fölé kúszik a hőmérő, de mi bent jól szeretnénk érezni magunkat.

Tetőtérbe ajánljátok a fújható szigetelést, valóban olyan különleges lehetőség? Valóban jobb választás, mint a normál megoldás?

Nyáron a tetőn át érkezik a meleg 17%-a, ami lakáson belül is elviselhetetlenné teheti a létezést, télen pedig ugyanitt szökik meg a fűtés 30%-a. A fújható szigeteléssel bontás és felfordulás nélkül akár 1 nap alatt szigeteljük tetőterét, felfordulás nélkül! Legyen szó akár lambériáról, akár gipszkartonról. A fújható szigetelés nem okoz felfordulást a ház körül, sem a házon belül, ráadásul akár 1 nap alatt készen vagyunk vele – attól függően, hogy mekkora a ház alapterülete és mi a feladat. Minden esetben helyszíni felmérés során előzetesen megvizsgáljuk a szigetelni kívánt területet, felmérjük a tetőszerkezetet, megfelelő-e a szerkezeti rétegrend. Ez alapfeltétele annak, hogy a szigetelés is jól működjön.

Minimális bontással dolgozunk, akár kívülről, padlásról vagy belülről. Belülről végzett kivitelezés során is csak néhány lyukat fúrunk a gipszkartonba vagy a lambériába, amit később gletteléssel és festéssel el lehet tüntetni. Valóban korszerű megoldás, ami ráadásul a tetőszerkezetet sem terheli. Ha 20 cm vastagon fújjuk is be, négyzetméterenként maximum 2,4 kg súlyt jelent.

Még tart a nyár és a téli előnyeit nagyjából mindenki ismeri a szigetelésnek, miben segíthet nyáron, a kánikulában?

A szigetelés nyáron 5-7°C-al csökkenti a lakások hőmérsékletét, ezzel gyakorlatilag kiváltható vagy minimálisra csökkenthető a klíma használat. Ez különösen fontos, hiszen egyes előrejelzések szerint 2030-ra olyan szintet ér el az energiaigény, amit a hazai erőműpark nem tud kiszolgálni. A megnövekedett energiaigény oka nyáron a fokozódó kánikula, amire sokan a légkondicionáló berendezéseket vélik a legjobb megoldásnak. Az otthonok hőmérsékletének 1 fokkal való csökkentése ugyanakkor háromszor több energiába kerül, mint 1 fokkal való felfűtése, ha az ingatlan nincs megfelelően szigetelve.

Laikus kérdés, de gyakran találkozom vele fórumokon: a szigetelés nem ablakon kidobott pénz? Nem kell karbantartani, újra csinálni?

A hűtési és fűtési költségeken is spórolva, a szigetelésbe fektetett összeg 2-4 év alatt megtérül, hosszú távon pedig minden szigetelésbe fektetett forint csak hasznot hoz. Létezik az energiabesorolás, amely alapján a magyar családi házak jellemzően F-G besorolásúak, energiaigényük 400-500 kwh/m2/év, ami tízszer magasabb, mint egy magasabb energetikai besorolású házé, ahol ez az érték 40-50 kwh/év körül alakul. Nem mindegy, hogy egy ház vagy lakás tízszer több vagy kevesebb energiát fogyaszt.

Ha valaki szigetelést szeretne, akkor milyen módon érdemes elkezdenie?

A legegyszerűbb, ha felkeres minket. Mi ugyanis nem mondunk addig árat, amíg nem láttuk a házat, a  tetőszerkezetet. *Természetesen néhány részlet egyeztetése során tudunk mondani egy megközelítő árat is, de pontos árat csak helyszíni felmérés során tudunk adni. Az ár függ a feladattól, a terméktől, a műszaki megoldástól. Nincsenek sablon megoldások. Ahány ház annyi tető és annyiféle feladat.*

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Elvégezzük az aprólékos felmérést és részletesen tájékoztatjuk az ügyfelet a lehetőségekről, árakról.
Ez után pedig felelős döntést tud hozni, hogy ez szimpatikus-e neki, vagy sem. A szigetelés egyébként finanszírozható Lakástakarék vagy Fundamenta segítségével is.

Képek forrása: Kontaktbau

Ebben a témában az Otthon rovatban olvashatsz bővebben!

hirdetés