Természetesen a nátha ellen

kamilla gyógynövény

A téli időszakban sajnos a várandós vagy szoptató anyukákat sem kerülik el a kisebb-nagyobb megfázások. Kismamaként a gyógyszeres doboz helyett forduljunk inkább a „természet patikájához”. Kiváló módszereket találhatunk itt a tünetek enyhítésére.

A megfázás tulajdonképpen a felső légutak (a garat és a légcső) gyulladásos megbetegedése. Hőemelkedéssel, lázzal,torokfájással, légcsőfájdalommal jár. Étvágytalanság, rossz közérzet, fejfájás és álmatlanság is kísérheti. Ha a tünetekhez magas láz, szédülés és hányinger is társul, akkor már influenzáról beszélünk.

Természetesen a nátha ellenMindkét esetben nagyon jó hatású a következő gyógyteakeverék: Keverjünk össze egyenlő mennyiségben (pl. egy-egy evőkanál) bodzavirág, hársfavirág, kamilla és borsmenta teát. A keverékből egy tetézett evőkanálnyit két deci vízzel forrázunk le és hagyjuk lefedve (!) állni. Öt perc után szűrjük le, és egy kávéskanálnyi mézzel ízesítve igyuk meg. Naponta 4-5 csészényit fogyasszunk belőle.

A hársfa- és a bodzavirág izzaszt, a kamillának gyulladáscsökkentő hatása van, a borsmenta pedig a kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket enyhíti.

Influenza megelőzése és kezelése kisgyermekkorban természetgyógyász szemmel

A betegség alatt fontos a megfelelő C-vitamin bevételről is gondoskodni. Terhesség és csipkebogyószoptatás alatt azonban, az 500 mg, vagy magasabb C-vitamin tartalmú tabletták szedése ellenjavallt. Csipkebogyóteát ilyenkor is ihatunk naponta 2-3 csészével. A csipketea készítésekor ügyelni kell, hogy ne forraljuk a vizet a csipkebogyóval együtt, mivel a C-vitamin a melegtől könnyen elbomlik. Két kávéskanálnyi csipkebogyót (legjobb aprítottat használni), öntsünk le egy csésze forró vízzel és hagyjuk 6-8 órát állni, vagy estétől reggelig, áztassunk egy evőkanálnyi csipkebogyót 2 dl langyos vízben. Kiegészítésképpen, kismamáknak összeállított multivitamin készítményt is szedhetünk.

Köhögés esetén hatékony szer a lándzsás útifű szirup. A nyálkahártyán bevonatot képezve csökkenti a légúti irritációt, valamint gyulladáscsökkentő hatású. A letapadt nyákot elfolyósítja, így könnyítve meg a felköhögését, valamint gátolja a kórokozók megtelepedését.

A görcsös köhögés kiváló ellenszere a kakukkfű. Fertőtlenítő hatásán kívül, oldja a hörgők görcsét is és elősegíti a váladék kiürülését. Általában teakeverékekben alkalmazzák, pl. az említett bodzavirág-hársfavirág-kamilla-borsmenta teakeveréket kiegészíthetjük, egy adag kakukkfűvel is. Kakukkfűből magában is készíthetünk teát: 1 tetézett kávéskanálnyit forrázzunk le 2 deci vízzel és hagyjuk 5 percig állni. Naponta két csészével fogyasszunk belőle.

Megfázás, influenza, nátha, köhögés kezelése természetesen

Orrfolyás esetén, a váladék kitisztulását inhalálással segíthetjük elő. Kamilla és/vagy borsmenta teát lehet hozzá használni, de a vízgőz már önmagában is jó hatású, elfolyósítja a váladékot. Fazékban forraljunk vizet, tegyük bele a teafüveket, és amikor forró, fölé hajolva lélegezzük be a gőzt. A fejünket takarjuk le valamivel, például egy tiszta törölközővel, hogy ne szökjön el a jótékony gyógyhatás.

A szoba levegőjét eukaliptusz, borsmenta vagy erdei fenyő illóolaj párologtatásával frissíthetjük fel. Légzéskönnyítő hatásuk révén a légutak tisztításában is segítenek. Az eukaliptusz olaj antibakteriális hatású is.

Kiemelkedő antibiotikus hatása van a fokhagymának és a vöröshagymának. Nátha és influenza esetén hatásos – és finom – „ellenszer” a fokhagymás pirítós meleg teával: a még meleg pirítós kenyeret dörzsöljük be fokhagymával,és igyunk hozzá meleg gyógyteát mézzel ízesítve.

hagyma, fokhagyma

Minden megfázásnál, influenzánál fontos, hogy időt szánjunk a pihenésre, alvásra s hogy figyeljünk a bőséges folyadékfogyasztásra. Ha nincs étvágyunk, ne erőltessük az evést sem.

Amennyiben a kezelés ellenére 1-2 nap alatt nem enyhülnek a tünetek, vagy éppen rosszabbodnak, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

fotók: pixabay.com
A cikkek eredetileg publikálva: 2008. január

Erről a témáról még a Betegségek rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés