A játék előnye a kisbabák életében

A játék előnye a kisbabák életében
pixabay

Az emberek fejlődése már az anyaméhben elkezdődik és azt hiszem nem túlzok, ha azt írom, az élet lejártáig tart. A kisbabákat azonban lehet segíteni a fejlődésükben azzal, ha megfelelő játékokat adunk nekik. A játszva tanulás az egyik legjobb módja annak, hogy bizonyos szellemi és fizikai készségek a megfelelő irányban indulhassanak el.

Az agy különböző részeit érintő tevékenységek elősegítik az agyi területek kapcsolatát.” – magyarázza Dr. Sherry Sellers Vinson, a texasi gyermekkórház fejlődő gyerekekkel foglalkozó gyermekorvosa. „A játékidő arra készteti a gyermeket, hogy szórakoztató tevékenységek során használják a nyelvet, a nonverbális problémamegoldást és a motoros területeket, amelyek az idegekhez kapcsolódnak és így komplex készségfejlődés jöhessen létre.”

Ez bonyolultnak tűnhet, de a játékidőnek nem kell annak lennie. A kisbaba nem feltétlenül igényel divatos játékokat ahhoz, hogy azok előnyeiben részesülhessen.Szinte minden olyan tevékenység, ami lehetőséget kínál a számára a környezettel való interakciókhoz játéknak tűnhet a megfelelő stimulációval.

Nehéz elképzelni azt a helyzetet, ami nem fejlődést elősegítő játék egy csecsemő számára.” mondta Catharine Tamis-LeMonda a New York-i Egyetem alkalmazott pszichológia professzora. „Nem szeretem, amikor a tudósok azt állítják, hogy a gyermek számára csak az játék, amikor leül néhány tényleges játékkal játszani. Szinte minden oktató jellegű, amely egy kisbaba élete első éveiben megy végbe és a környezete és a tárgyak felderítésével kapcsolatos.”

A játékidő előnyei a babák számára

Család, Gyerekek, Három, Boldogság, Szív, Baba, Gyerek
pixabay

Fokozza a kíváncsiságot

A játéknak az is része, amikor a baba megismeri a körülötte lévő világot. Számukra minden új, a hangok, a látás, az illatok vagy egy-egy új dolog megérintése. Nekik egy egy hatalmas puzzle, amit össze kell rakniuk. Az első gravitációs tapasztalat lehet például egy játék többszöri felvétele és ledobása, hogy megnézzék mi történik.

Segít a beszédben és a nyelvtanulásban

Lehetséges, hogy néhány éves korára a kicsi már képes komplett mondatokban kommunikálni, de a nyelvtanulás jóval az első születésnapja előtt kezdődik el igazán és a játékidő tökéletes módszer ennek a fejlesztésére. A KidsHealth szerint a játékos bababeszéd, mint a gagyogás vagy gurgulászás megismétlése segíthet fontos kommunikációs készségek megtanításában. Bizonyos értelemben az ő számára ezek az első „komoly beszélgetések” veled.

A csecsemő felé irányított kommunikáció, olvasás, éneklés szintén elősegíti a nyelv megértését. különösen a zene bizonyította, hogy fellendíti a csecsemők agyának fejlődését. „A csecsemők fejlődési folyamatában az figyelhető meg, hogy elképesztő sebességgel képesek információt felvenni és megérteni a környezetükben tlaálható ingerek által.” – nyilatkozta Christina Zhao, az I-LABS kutatója. Tehát minél több inger éri őket, nekik ez annál nagyobb esély a tanulásra. „Tudjuk, hogy az aktív nyelvi interakciók segítenek a szavak gyorsabb elsajátításában. És a zenével való aktív kapcsolat is egy hasonlóan lényeges élmény, ami befolyásolhatja a baba agyának fejlődését.”

Tökéletes lüketet ad a társadalmi-érzelmi fejlettségükhöz

Az Amerikai Gyermekgyógyászati ​​Akadémia HealthyChildren.org webhelye szerint „A játékos tanulás a csecsemő első mosolyával kezdődhet.” Az AAP szerint a visszamosolygás egy olyan „játék”, amely megtanít a baba számára egy kritikus társadalmi-érzelmi képességet, miszerint bármikor kiválthatja az édesanyja, édesapja mosolyát azzal, ha ő is mosolyog. Hasznos lehet az is, hogy ha vicces kifejezéseket, hangokat adunk a baba számára és megfigyelhessen minket és utánozhasson minket. Ezáltal lesz idővel képes „olvasni az arcokban”.

Gyermek, Torony, Építőelemek, Blokkok, Fa Blokkok
pixabay

Később, amikor más gyerekekkel vagy velük együtt játszanak, további szociális készségeket fognak tanulni, mint például az együttműködés jelentése, a kompromisszum és az empátia alkalmazása társas szituációkban.

Építi a motoros készségeket

Már az első évtől, amikor megtanulják megtartani a fejüket, átfordulnak, másznak, felállnak és megteszik első lépéseiket. A játékidő segíthet abban, hogy elérje a gyermek ezen fontos mérföldköveket a motoros készségek fejlesztésével. A tárgyakkal való játék, csörgőkkel, kitömött állatokkal segíthet nekik a kezüket és a tekintetüket koordinálni. Stimulálhatja az érintésért felelős idegvégződéseket és pozitív hatást vált ki.

Erősíti a köteléket

A játékidő nagyszerű módja annak, hogy minél többször, minél erőteljesebb kapcsolatba kerülj a babáddal. Az I-LABS tanulmányaiban Zhao és csapata úgy találta, hogy a zenei tevékenységek akkor voltak a leghatékonyabbak, amikor a szülőkön keresztül tapasztalhatták meg azokat. A gyakori közös játék erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot és intenzívebb kötődést eredményez.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkAnyukáktól anyukáknak – cumisüvegre való áttérés
Következő cikkA baba hallása, látása,érzékelése – 1 hónapos korában

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .