szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Human Operatort visszamenőlegesen kötelezték fordított adófizetésre.

Ellentétes az uniós joggal az a magyar szabály, amely a munkaközvetítésnél és a munkaerő-kölcsönzésnél a fordított áfafizetésre vonatkozó előírást visszamenőleges is alkalmazza – állapította meg az Európai Bíróság. Az ügy a Czeglédy Csaba vezette Human Operator és a NAV közötti jogvita nyomán került a luxembourgi testület elé. A cég más vállalkozások szolgáltatásait vette igénybe, amelyek a munkavállalóikat a Human Operator rendelkezésére bocsátották. A szóban forgó vállalkozásoktól a Human Operator áfás számlákat fogadott be, az adót a Human Operator a saját szolgáltatásaiért számlázott áfa elszámolásakor levonta. A NAV később az áfát érintő vizsgálatot végzett a Human Operatornál, amelynek keretében megállapította, hogy az áfa törvény 2015. január 1-jétől hatályos rendelkezései szerint a munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönzési tevékenység tekintetében a fordított adózás szabályai alkalmazandók, és így az adót a szolgáltatás igénybevevője fizeti meg. Mivel a Human Operator az egyenes adózás szerinti számlákat fogadott be, és a fordított adózás szerinti adófizetési kötelezettségét elmulasztotta teljesíteni, ezért a NAV vele szemben adókülönbözetet állapított meg, és különböző pénzügyi szankciókat alkalmazott.

A vita alapja az volt, hogy Magyarországon 2015. január elsejétől érvényes-e a fordított adózás, vagyis attól az időponttól, amelyiktől a kormány az alkalmazásra felhatalmazást kért az ügyben döntő Európai Bizottságtól, vagy csak 2015. december 11-e után. Brüsszel ezen a napon fogadta el a magyar kérést. A bíróság az utóbbit fogadta el, amit azzal indokolt, hogy a NAV végrehajtási határozata nem említette meg az intézkedés hatályba lépésének az időpontját, és arról sem rendelkezett, hogy visszamenő hatállyal alkalmaznák a fordított adózást. Ez pedig azt jelenti, hogy a Human Operator jogszerűen járt el, amikor egyenes adózás szerint számolt el.

Czeglédy Csaba Facebook-oldalán írt a hírről, így: "Ilyen, amikor nem pribékek, hanem bírák járnak el". A politikus emlékeztet: az intézkedés 2015-re 825 millió forint áfát érintett.