szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz tonna ólmot tartalmazott a tetőzet, amely az összeomlása nyomán beszennyezte a környéket.

Több mint három hétig tartó kényszerszünet után, szigorú védőintézkedések mellett újrakezdték hétfőn az épületstabilizálási munkálatokat az április 15-i tűzvészben súlyosan megrongálódott párizsi Notre Dame székesegyházon.

Az ólommérgezés veszélye miatt július 25-én félbehagyott munka folytatását égetően szükségessé tette, hogy - mint a kulturális minisztérium egy múlt heti jelentésében megállapította - továbbra is az összeomlás veszélye fenyegeti az óriási tűzvésztől az utolsó pillanatban megmentett székesegyházat, a kánikula miatt újabb kövek zuhantak alá boltozatból.

Michel Cadot párizsi prefektus hétfőn engedélyezte a stabilizálási, takarítási és kárfelmérési munkálatok folytatását, azután, hogy személyesen tájékozódott az új rendszabályokról. Az esetleges ólommérgezés elkerülése céljából a templom területén dolgozó munkások és a szakemberek kötelesek egész testet fedő, egyszer használatos védőruhát viselni, a munka végeztével minden nap a helyszínen letusolni, és egy fertőtlenítőzónán áthaladni, nehogy szennyezőanyagokat vigyenek magukkal a lezárt területről távozva.

A kulturális minisztérium szerint mintegy 50 ember vette fel a munkát hétfőn, a dolgozók eltakarítják a veszélyes hulladékot, megerősítési munkákat végeznek a támfalakon, tanulmányozzák a károkat és a helyreállításuk lehetőségét.

Ólommentesítési munkák folynak a lezárt területen kívül, a székesegyház közvetlen környezetében is, főleg az iskolák körül, ahol mosással és speciális kemikáliák szétpermetezésével igyekeznek ártalmatlanítani az egészségre veszélyes nehézfémet, amely a több száz tonna ólmot tartalmazó tetőzet megolvadása nyomán szennyezte be a környéket.

A középkori székesegyház szűken vett helyreállítása legkorábban 2020 első felében indulhat.