szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyorsan olvadó jégsapkák nem csak a tengerszintre lehetnek hatással, még nem ismert vírusok is felszínre kerülhetnek általuk. Tibetben találtak is 28 olyat, amikről a tudósoknak eddig nem volt tudomásuk.

A Tibeti-fennsíkon dolgozó biológusok 28, eddig ismeretlen víruscsoportra bukkantak a terepmunkát is magában foglaló kutatásaik során. Az újonnan felfedezett kórokozók nagyjából 15 ezer éve lehetnek a jég fogságában – írta a Mashable.

A szakemberek a fennsík északnyugati gleccserén vett mintákban találták a tudomány számára még nem ismert víruscsoportokat. A témában írt publikáció a bioRxiv oldalán érhető el.

Mivel az ilyen mikróbákat rendkívül nehéz tanulmányozni, a tudósok a gleccserből származó két jégmaggal együtt szállították őket laboratóriumi körülmények közé. Bár a jégdarabok külseje beszennyeződött, a belsejükben raboskodó kórokozók sértetlenek maradtak.

A szakértők összesen 33 vírusnemzetséget azonosítottak be, ám 28-at nem tudtak hova tenni, olyanokkal ugyanis még soha nem találkoztak. Az ősi kórokozók vizsgálata azért fontos, mert a tudósok így válaszokat kaphatnak arra, hogyan képesek ilyen hosszú időn át fennmaradni.

A klímaváltozás miatt gyorsan olvadó jégsapkák olyan rég elfeledett betegségeket szabadíthatnak a világra, mint a fekete himlő, a lépfene vagy a pestis, a kutatás ezért megelőzés céljából is fontos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.