szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A MOK szerint a Cser Ágnes vezette szakszervezet „nem tudja kellő hatékonysággal és elhivatottsággal képviselni a magyar orvosok érdekeit.”

Zajlik az adok-kapok az új, ellenzéki vezetésű Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a kormány között, elég csak erre gondolni:

Ötszázmilliárd forintra lenne szüksége a magyar egészségügynek

A magyarokban a kipcsak gén mellett nincs hálapénz gén --vallja Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara nemrég megválasztott elnöke, akivel az orvosok béremeléséről, a kormányzati nyomásgyakorlásról, és arról is beszélgettünk, milyen a jó egészségügyi rendszer. Interjú.

Ráadásul bértárgyalások is folynak, ahol a MOK jogilag nem vehet részt, bármennyire is szeretnék. „nem ülhetünk ott a mindenkori politikai erők és ágazati képviselők között az egészségügyi bértárgyalásokon. Erre ugyanis csak az ágazat úgynevezett reprezentatív szakszervezetének van lehetősége” – írják honlapjukon.

A Cser Ágnes vezette Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MSZEDDSZ) azonban a MOK szerint „nem tudja kellő hatékonysággal és elhivatottsággal képviselni a magyar orvosok érdekeit.”

Ezért alternatív megoldáshoz folyamodtak:

Arra kérünk Titeket, lépjetek be egy jelképes összegű tagdíjért cserébe (havi 300 Ft) a MOSZ-ba. Becsléseink szerint nagyjából 10000 orvos belépése esetén elérhetjük az úgynevezett ágazati reprezentativitást, és ezáltal jogszerű és mellőzhetetlen tárgyalófelekké válhatunk az orvosi bértárgyalásokon.

A MOSZ a Magyar Orvosok Szakszervezete, régóta létezik, a kamara most szeretné „élettel” megtölteni, hogy kellő taglétszámmal ott lehessenek a kormánnyal folytatott bértárgyalásokon.

Az orvosi kamara szeretné, ha bűncselekmény lenne a hálapénz elfogadása

Komoly béremelést javasol az orvosi kamara lehetőleg még idén, de legkésőbb 2021-ben. Emellett javasolják, hogy a hálapénz elfogadása minősüljön korrupciónak, és legyen büntető törvénykönyvi tétel. A kamara szerint az egészségügy és azon belül az orvosok helyzete béremelés nélkül nem fenntartható.