szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csenyéte az ország legszegényebb települése. A mentők szerint „a biztonságos betegellátás érdekében rendőri segítséget, védelmet kértek”, a rendőrök szerint „bűncselekmény elkövetésére vonatkozó adat, információ nem merült fel.” A csenyétei polgármester szerint azért halt meg a férfi, mert a mentők a falu szélén megvárták a rendőröket is.

Csenyéte polgármestere két videóban is beszélt szombat este arról a tragédiáról, ami az ország legszegényebb falujában történt. Kiss István a videókban (ezeket ITT és ITT érik el) azt mondja, az egyik férfi a saját fürdőszobájában azért halt meg, mert a mentők megálltak a falu szélén, nem mentek be a házba, amíg a rendőrök meg nem érkeztek. Addig a faluba vezető úton vártak.

Az egyik felvételen Kiss meg is mutatja, hol áll a mentő, hallani, hogy azt mondja, nem mehetett be. Az esetről szerkesztőségünk is levelet kapott, de több médium is beszámolt róla. A 444 idézi a polgármestert, aki az egyik élő bejelentkezésében úgy fogalmaz, hogy:

Nem fogjuk annyiban hagyni, törvény elé fogjuk vinni a dolgot. (...) Nem a mentősök a hibásak, olyan utasításokat kaptak, hogy nem mehetnek ki, amíg a rendőrség nem érkezik.

Az elhunyt csenyétei a fürdőszobájában lett rosszul, fürdés közben, a rokonok próbálták újraéleszteni. Később a polgármester vitte ki a férfit a mentőkhöz, ahol megállapították a halál beálltát.

A hvg.hu megkereste az Országos Mentőszolgálatot. Győrfi Pál válaszát változtatás nélkül közöljük:

„A jelzett esetben a mentőhíváskor egy élettelenül fekvő férfiről tettek bejelentést, ezért két mentőegységet is riasztottunk, valamint a protokollnak megfelelően telefonon keresztül segítettük az ott tartózkodókat az újraélesztés megkezdésében. A mentőket már telefonon keresztül szidalmazás, fenyegetés érte (az elhangzottakat hangfelvétel dokumentálja), ezért a helyszínre küldött bajtársainknak a biztonságos betegellátás érdekében rendőri segítséget, védelmet kértünk. A házból kihozott beteg újraélesztését a mentők is folytatták, de a beteg életét sajnos nem lehetett megmenteni, a halál okát szakértői vizsgálat fogja tisztázni. A veszélyeztetettség az ellátásban résztvevő mentők számára kritikusan nehéz helyzetet teremtett, szolgálatukat folytatni nem tudták, ezért számukra pszichológus segítségét biztosítjuk.

A hátrányos megkülönböztetés vádját visszautasítjuk, a mentők fontos alapértéke az egyenlőség, az a hivatásunk, hogy a lehető legjobb ellátást minden rászoruló számára egyformán biztosítsuk.”

Megkerestük a borsodi rendőrséget is. Az ő válaszukat is teljes egészében közöljük:

„Az Encsi Rendőrkapitányság az Általános Közigazgatási Rendtartás keretében vizsgálja a rendkívüli haláleset körülményeit, bűncselekmény elkövetésére vonatkozó adat, információ nem merült fel. A rendőrség munkatársai az Országos Mentőszolgálat jelzése alapján haladéktalanul megjelentek a településen, ahol a helyszíni szemle megtartása mellett biztosította a mentőszolgálat munkatársainak a munkavégzését is.”