Vlagyimir Putyin;mártírok;atomcsapás;Krím;atomháború;

Putyin az atomháborúról: mi mártírok leszünk, az ellenségeink megdöglenek

A mennybe kerülünk, a támadóinknak pedig a bűnbánatra sem lesz ideje – üzent az orosz elnök a lehetséges agresszoroknak a Valdaj nemzetközi vitaklub ülésén. Vlagyimir Putyin azért igyekezett mindenkit megnyugtatni: nem ők lőnének először.

Oroszország abban az esetben kész nukleáris fegyvert bevetni, ha a potenciális agresszor elsőként mér rá csapást - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Valdaj nemzetközi vitaklub csütörtöki szocsi plenáris ülésén.

„Amikor meggyőződünk arról, hogy támadás történt Oroszország területe ellen, csak azután indítunk válaszcsapást. Természetesen ez egy világkatasztrófa  lenne.  De megismétlem: mi nem lehetünk ennek a kezdeményezői, mert nálunk (a tervek között) nincs preventív csapás" - idézi az orosz elnök szavait az MTI.

Mennyekbe repít az atomcsapás

„Igen, ebben a helyzetben mintegy várunk arra, hogy (nukleáris) fegyvert alkalmazzanak ellenünk. Mi magunk semmit sem teszünk. De az agresszornak akkor is tudnia kell, hogy megtorlás elkerülhetetlen és hogy meg fog semmisülni.”

„És mi agresszió áldozata vagyunk. Mi, mint mártírok a mennybe kerülünk, ők pedig egyszerűen megdöglenek. Még bűnbánatra sem lesz idejük” - tette hozzá.

A Krím elcsatolása? Az az igazi demokrácia!

Putyin arról is beszélt, hogy zsákutcába vezet minden olyan kísérlet, ami elvitatná Oroszországtól a 2014-ben magához csatolt Krím félsziget hovatartozását.  „A Krím a mienk. Hogy miért a mienk? Nem azért mert jöttük és elragadtuk. A Krímben az emberek elmentek a népszavazásra és arra szavaztak, hogy függetlenné akarnak válni, következő lépésként pedig az Oroszországi Föderáció részévé” - mondta Putyin, hozzátéve, hogy szerinte „ez az igazi demokrácia” - és nem az, ahogy Koszovót leválasztották Szerbiáról, referendumot sem tartva a kérdésről

A szíriai orosz beavatkozás kapcsán az orosz elnök hangoztatta, nem Oroszországnak kell rávennie Iránt arra, hogy kivonja csapatait Szíriából; erről a kérdésről Damaszkusznak és Teheránnak kell megállapodnia és az Irán távozását követelő kormányoknak garanciákat kellene adniuk arra vonatkozólag, hogy nem fognak beavatkozni Szíria belügyeibe.

Az orosz szerepvállalást – vagyis az Aszad elnök oldalán végrehajtott bombázásokat –viszont eredményesnek tartja, mivel így sikerült megelőzni a szír állam széthullását, valamint azt, hogy területéről Oroszországba és a vele vízummentes viszonyban lévő országokba terroristák szivárogjanak be.