Bioritmus;szorongás;lelki élet;

2019-04-20 14:14:00

A lelki gondok legalább annyit ártanak, mint a dohányzás

A napjainkban népbetegségnek számító lelki eredetű problémák, mint a depresszió vagy a szorongás, a dohányzással és az elhízással vetekedő mértékben vezethetnek szívbetegségek, magas vérnyomás és ízületi gyulladás kialakulásához – derült ki egy amerikai kutatásból.

A lelki bajaink kezelése legalább olyan fontos, mint a fizikai eredetű betegségeinké - hangsúlyozták a San Franciscó-i Egyetem munkatársai a Health Psychology folyóiratban publikált tanulmányukban, miután négy éven keresztül mintegy tizenötezer idősebb felnőtt beteg egészségügyi adatait elemezték. Aggasztó eredményeikről a Psych Central alapján a Dívány írt.

A kutatók a vizsgált emberek 16 százalékánál állapítottak meg komolyabb mértékű depressziós és szorongásos tüneteket, míg az alanyok 31 százaléka volt elhízott, 14 százalékuk pedig rendszeresen dohányzott. A tudósok úgy találták, hogy a lelki gondokkal küzdő személyek esetében 65 százalékkal volt magasabb a szívbetegség, 64 százalékkal a stroke, 50 százalékkal a magas vérnyomás, 87 százalékkal pedig az arthritis esélye, azokkal szemben, akik nem szenvednek depressziótól és szorongásos tünetektől. 

Ezek az arányok nagyjából egyeznek a dohányzás és a túlsúly által érintett betegek esetében tapasztaltakkal. Kivételt csak az ízületi gyulladás képez, amely kockázatának – a kutatás eredményei szerint – több eséllyel van kitéve egy depressziós beteg, mint egy láncdohányos vagy elhízott személy. Meglepő eredmény azonban, hogy a lelki eredetű problémák a rákos megbetegedések kialakulását nem befolyásolják – ez megerősíti néhány korábbi kutatás állításait, és eloszlat számos tévhitet. A tudósok szerint semmi alapja nincsen a rák lelki okairól szóló fejtegetéseknek, ezeket az orvosoknak és a betegeknek el kéne felejteniük.

Azt is megállapították a kutatók, hogy a rendszeres fejfájás, a gyomorgörcsök, a hátfájás és a nehéz lélegzés előfordulása exponenciálisan nő azoknál, akik depresszióval vagy szorongással küzdenek. A fejfájás esélye például 161 százalékkal volt magasabb a vizsgált személyek ezen csoportjánál. A kutatók szerint erőteljesen befolyásolja közérzetünket a mentális állapotunk, az orvosok általában mégsem fordítanak annyi időt és energiát a lelki gondokra, mint testi bajok kezelésére.