Egyesült Államok;Törökország;Béke Forrása;

2019-10-12 10:28:01

Amerikai katonák mellett robbannak a török tüzérségi lövedékek, szankciókat javasolnak a képviselők

Eközben a "Béke Forrása" nevű offenzíva áldozatainak száma egyre nő.

Amerikai csapatok közelében csapódtak be török tüzérségi lövedékek olyan területen, ahol a török erők tisztában vannak azzal, hogy amerikai katonák is vannak ott, Kobáni közelében, Szíria északi részén - tudatta szombat hajnalban a Pentagon. Brook DeWalt, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője aláhúzta, hogy egyetlen amerikai katona sem sérült meg,

Törökország szerint nem az amerikai katonák voltak a tüzérségi tűz célpontjai. DeWalt kiemelte, hogy Törökországnak óvakodnia kell az olyan lépésektől, melyek amerikai védekező akciót válthatnak ki.

Emmanuel Macron francia elnök péntek éjjel telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel, és abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy az észak-szíriai török offenzívának a lehető leghamarabb véget kell vetni. A francia elnök hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt meg kell akadályozni, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet újra talpra álljon,

Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken leszögezte, hogy az offenzíva folytatódik. A török hadsereg és az általuk felfegyverzett Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) nevű paramilitáris szervezet szerdán támadta meg a kurdok de facto független, Rojava nevű területét Északkelet-Szíriában, terroristának bélyegezve az Iszlám Állam ellen harcoló csapatokat. Ankara névleges célja, hogy biztonsági övezetet hozzon létre a határ mentén, ahova a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek hazatérhetnek. A gyakorlatban inkább arról van szó, hogy a törökországi kurdokat elválasztanák az autonóm területet kialakító szíriai kurdoktól, ennek céljából átrajzolva a régió etnikai arcualtát is. A török hadsereg a második legnagyobb a NATO kötelékében, így nincs sok esélye a velük szemben álló Szíriai Demokratikus Erőknek (SDF).

Szankciókat javasolnak amerikai képviselők

Amerikai képviselők törvényjavaslatot nyújtottak be helyi idő szerint pénteken a washingtoni törvényhozásban, amely szankciókat léptetne életbe Törökországgal szemben Ankara északkelet-szíriai offenzívája miatt. A képviselőház külügyi bizottságának elnöke, a demokrata párti Eliot Engel és a bizottság rangidős republikánus politikusa, Mike McCaul által beterjesztett javaslat értelmében

A javaslat ezzel egy időben fegyverembargót rendelne el Törökországgal szemben, mely jelenleg nyugati - amerikai és német - fegyverekkel lövi a nyugattal szövetséges kurdokat.

Engel és McCaul korábban már határozati javaslatot is benyújtott, amely az Egyesült Államok támogatásáról biztosítja a kurdokat és elismeri szerepüket az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemben. A javaslat felszólítja Törökországot, hogy azonnal hagyja abba katonai műveleteit Északkelet-Szíriában, az amerikai kormányt pedig, hogy álljon ki az erőszak sújtotta kurdok mellett. Ez a határozati javaslat viszont jogi értelmben nem kötelező érvényű.

A szankcióknak a Capitolium mindkét házában többséget kellene kapnia, valamint az offenzívának gyakorlatilag zöld utat adó Donald Trump elnöknek is alá kellene írnia őket, hogy törvényerőre emelkedhessenek. Ennek csekély a valószínűsége.

- nyilatkozta Lindsey Graham republikánus szenátor, a konzervatívok meghatározó alakja külpolitikai kérdésekben. Graham felszólította a kormányt, hogy "kapja össze magát".