NATO;

2019-12-05 09:04:00

Fejetlen csirke fegyverrel

Most mindenki azon háborog, amit Emmanuel Macron francia elnök mondott: a NATO agyhalott. Ez árnyékolta be az atlanti katonai szövetség fennállásának 70. születésnapján tartott és tegnap közös közleménnyel zárult londoni ünnepi összejövetelt. Pedig a francia elnök csak az igazat mondta ki.

A szövetség leépülése akkor kezdődött, amikor a létező szocializmus moszkvai birodalma felbomlott, és megszűnt a túloldali katonai tömb, a Varsói Szerződés. A NATO azóta képtelen megtalálni saját XXI. századi szerepét, ehelyett hurcolja tovább a XX. század geopolitikai doktrínájának hordalékát. A tehetetlenség élesen megmutatkozott a Balkán népirtó háborújában, meg abban, hogy mindenáron terjeszkedni akart Kelet felé. A bővítéssel bőszítette Moszkvát, ürügyet szolgáltatva arra is, hogy a gorbacsovi Európa Ház küszöbéről visszaforduljon saját múlt századi birodalmi logikájához - megszállva a Krímet -, a valódi partnerség helyett.

Az agyhalott állapot akkor teljesedett ki, amikor Donald Trump lett az elnök az Egyesült Államokban. Geopolitikai nézeteit ő egyetlen – világpolitikailag impotens - mondatban foglalta össze: America first. Ami kimerül a kereskedelmi háborúzásban, az EU meggyengítésében, a NATO-t illetően a tagsági díj reklamálásában. (Már a tagországok GDP-jének 4 százalékát akarja, az eddigi 2 helyett.) A NATO és az Atlanti Szövetség ma fejetlen csirkeként rohangászik a Fehér Ház udvarán. Az USA képtelen vezetni a katonai szövetséget, alkalmatlan a nyugati világ irányítására. Aminek az Uniót saját integrációjának elmélyítésére, egy európai hadsereg megszervezésére kellene ösztönöznie. 

Az agyhalott létet igazolja az ünnepi ülésen elfogadott zárónyilatkozat is. Az is, ami benne van, és az is, ami nincs benne: például Törökország szíriai politikájának elemzése. A dokumentum újdonsága, hogy a szervezet – nyíltan most először - lehetséges fenyegetésnek tekinti Kínát mint feltörekvő katonai hatalmat. Főként az ötödik generációs (5G) mobiltávközlési hálózatok kiépítése miatt. A zárónyilatkozat azonban nem tartalmazza a Washington által szorgalmazott kötelezettségvállalást, hogy a NATO-tagállamok az 5G hálózatok kiépítésénél tartózkodjanak a Huawei termékeitől. Ami csak annyit takar: a Nyugat alaposan lemaradt a technikai fejlődésben, s nem tud mit kezdeni Kínával. Mert ezt a lemaradást nem lehet sem szankciókkal, sem kirekesztéssel behozni.

Haloványan, de bekerült a dokumentumba az agyhalott feltámasztásának igénye, azaz Heiko Maas német külügyminiszter javaslata, hogy a NATO-partnerek közötti szorosabb politikai egyeztetésről tárgyaljanak. Viszont nem kerültek bele Macron követelései a NATO alapvető stratégiájának megvitatásáról, az Oroszországgal folytatandó szorosabb párbeszédről. Maradt annyi, hogy Moszkva “fenyegetést jelent az euroatlanti biztonságra”.  Pedig európai biztonság nincs Moszkva nélkül.

A többi blabla. Illetve: “Amíg léteznek atomfegyverek, addig a NATO nukleáris szövetség marad”. A XX. század integet itt vissza, a XXI.-re még várni kell.