Bioritmus;allergia;fém;

2019-12-05 15:15:00

Mindennapi tárgyaink is okozhatnak fémallergiát

Nemcsak érmék, ékszerek vagy akár az ajtógombok érintése, de bizonyos kozmetikumok is allergiás reakciókat válthatnak ki.

Fémallergia esetén, ahogy a „sima” allergiánál, ha a bőr érintkezik az allergénnel, az immunrendszer ellenségnek véli a fémmolekulákat, és támadást indít ellene: az érintkezés helyén bőrpír, viszketés, duzzanat vagy kiütés jelenik meg – mondta Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Allergia bármilyen fémre kialakulhat. A leggyakoribb a nők közel 30 százalékát érintő nikkel allergia, de a kobalt és a króm is sokaknál okoznak panaszokat. Ezeket az anyagokat gyakran használják más fémekkel való ötvözéshez, például bizsukban, érdemes ezért inkább rézből, aranyból vagy fehéraranyból készült ékszereket hordani. 

Ez azonban nem mindig egyszerű, hiszen számos hétköznapi használati tárgy is tartalmazhat fémeket. Meglepő módon például a kozmetikumok: a szemceruza és a szemhéjfesték, körömlakk is okozhat tüneteket. Ha ismerjük az allergént, vásárlás előtt olvassuk el az összetevőket, illetve lehetőség szerint ragaszkodjunk a bevált, problémamentesen használt termékekhez – tanácsolta a szakorvos.

Mivel az szemüvegkereteket is ezekkel az anyagokkal ötvözik, panaszok esetén javasolt műanyagkeretre váltani. Fémallergia esetén a ruhán lévő gombok, szegecsek és cipzárak is okozhatnak problémát. Ahol például a melltartó csatja vagy a farmer gombja érintkezik a bőrrel, bőrpír, vörösség, viszkető érzés jelentkezhet. Fémallergiásnak a tetoválást is meg kell gondolnia, ugyanis a festékekben lévő pigmentek tartalmazhatnak kobaltot és más nehézfémeket – tette hozzá Moric Krisztina.