munkanélküliség;támogatás;bér;távmunka;munkahelyvédelmi terv;koronavírus;

2020-08-11 13:33:07

Lejárnak a bértámogatások, de még nincs B-terv

A nyár végén kifutnak a koronavírusjárvány miatti bevezetett bértámogatások. A kormány egyelőre nem tervezi a hosszabbítást, inkább újraszabályozná a távmunkát.

Már csak három hétig lehet igényelni a munkahelyvédelmi bértámogatást – hívta fel közleményében a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A részmunkaidőben foglalkoztatottak után három hónapra igényelhető, a kiesett munkaidőre járó bér 70 százalékának megfelelő támogatást eddig 14 ezer vállalkozás kérte 203 ezer dolgozója után. Közülük 192 ezernek ítélték meg a juttatást. Szintén augusztus 31-ig lehet kérelmezni a kutatás-fejlesztés-innováció bértámogatásokat: ezt eddig 22 ezer munkahelyre igényelték.

Ez ötöde annak a létszámnak, mint amivel a kormány eredetileg számolt. Egy tavaszi háttéranyag szerint ugyanis még úgy gondolták: egymillió dolgozó vesz majd részt a magyarosított „Kurzarbeit” programban. Csakhogy a pályázati kiírás túl bürokratikusra sikeredett, olyan abszurd feltételekkel, amelyek kezdetben kizárták például az igénylők köréből a távmunkában dolgozókat. A kormány később módosított a feltételeken, de addigra már másfél hónap eltelt a veszélyhelyzet kihirdetése óta. Sorra álltak le az üzemek és zártak be a boltok, éttermek, így tízezrek veszítették el a munkájukat. Júniusban már 376 ezren regisztráltak álláskeresőként a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnál: 52 százalékkal többen, mint tavaly ilyenkor.

Az ITM persze nem így látja: szerintük a gyors és célzott kormányzati intézkedéseknek köszönhetően érdemben sikerült csökkenteni az álláskeresők számát. Arról viszont nem szól a közlemény: mit terveznek arra az esetre, ha jön ősszel a második hullám. Márpedig az egészségügyi szakértők szerint az már a küszöbön van.

Ennek ellenére Gulyás Gergely miniszter a múlt csütörtöki kormányinfón azt mondta: egyelőre nem tervezik meghosszabbítani a bértámogatási programot. Az innovációs tárca egy július végi közleményéből és Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár legutóbbi nyilatkozataiból az látszik: a járvány kapcsán leginkább a távmunka újraszabályozásában gondolkodik a kormány. A munkavégzés helye szabadon választhatóvá válna, a távmunka akár részlegesen, a munkanapok egy részében is megvalósulhatna. A szabályozás lehetőséget biztosítana arra is, hogy a munkáltató távmunkavégzés esetén hozzájáruljon a dolgozó költségeihez, a szükséges eszközök beszerzéséhez, akár kedvezményes adózási feltételek mellett – vázolta az ITM az elképzeléseket.

A távmunka azonban nem jelent túl sok segítséget a gyári munkásoknak, ha ősszel megint leáll a termelés, és sok más munkakör esetében sem igazán jöhet szóba. A szakszervezetek szerint ezért a jelenlegi bértámogatásokat – Németországhoz hasonlóan – egészen addig meg kellene hosszabbítani, amíg nincs a vírus ellen vakcina.