Egészség

Sokkal hamarabb kimutatható az e-cigi káros hatása, mint azt gondolnád

Már egy hónap használat után kimutatható a tüdőben a sejtszintű gyulladás.

Az Ohiói Állami Egyetem rákkutató központjának kutatói, az Arthur G. James Rákkórház és a Richard J. Solove Kutatóintézet tudósai által publikált kutatás számol be elsőként arról, hogy az e-cigarettázástól nem dohányzó felnőttek szervezetében biológiai változást tapasztaltak. A kutatást a Cancer Prevention Research folyóirat szerdai számában publikálták.

A kutatók tüdőtükrözéssel vizsgálták a gyulladásos és dohányzással kapcsolatos hatásokat. Megállapították, hogy négyhetes – nikotin és ízesítés nélküli – e-cigaretta-használat után kimutatható volt a tüdő sejtjeiben a gyulladás.

Bár a változás a kontrollcsoporthoz mérten csekély volt, az adatok azt jelzik, hogy rövid távú használat is okozhat sejtszintű gyulladást. A dohányzás okozta gyulladás a tüdőrák és más légúti betegség kialakulásának fontos előrejelzője.

A tanulmány vezető szerzője, Peter Shields, az Ohiói Egyetem kutatója hangoztatta, hogy az e-cigaretta használatával kapcsolatba hozható bármilyen szintű sejtes gyulladás aggodalomra ad okot.

Az e-cigaretta élelmiszerekben és kozmetikai cikkekben használt, és ott biztonságosnak vélt hatóanyagairól – a propilén-glikolról és növényi glicerinről – még nem tudjuk, hogy a hevítés és inhalálás során esetleg nem válnak-e károssá. A kutatók hangsúlyozták, hogy még ebben a kis kutatásban is kimutatható volt a hatásuk.

Shields emlékeztetett arra, hogy általában azt gondolják az emberek, hogy az e-cigaretta biztonságosabb a dohányzásnál. „Valójában az ipar olyan gyorsan változik – minimális szabályozás mellett –, hogy a felhasználás túllő a tudományos megértés sebességén. Közegészségügyi válság alakul ki, amelyet nagyon komolyan kell vennünk tüdőegészségügyi, rákkockázati és függőségi szempontból is. Lehet, hogy az e-cigik biztonságosabbak a dohányzásnál, de az nem azt jelenti, hogy biztonságosak, és tudnunk kell, hogy mennyire nem azok” – fogalmazott.

(MTI)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top