Hszi Csin-ping Kambodzsában fejezi be délkelet-ázsiai körútját. Magas rangú tisztviselőkkel találkozott a kapcsolatok erősítése céljából, az amerikai vámokkal kapcsolatos aggodalmak közepette.
Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön kétnapos állami látogatásra érkezett Kambodzsába, ezzel zárult három országot érintő délkelet-ázsiai körútja. Járt Vietnámban és Malajziában is, célja Peking és a régió kapcsolatainak további erősítése.
Hszit a phnompeni repülőtéren Norodom Sihamoni király fogadta, és a tervek szerint találkozik Hun Manet miniszterelnökkel és Hun Sen szenátusi elnökkel.
Az elnöki repülőgépen, az Air China Boeing 747-es gépén való megérkezése után Hszi nyilatkozatában azt mondta, hogy "örül" az újabb látogatásnak.
"Kambodzsa prioritást élvez Kína szomszédsági diplomáciájában. Kína rendíthetetlenül támogatni fogja Kambodzsát a stratégiai autonómia fenntartásában és a nemzeti adottságainak megfelelő fejlődési út követésében" – mondta.
A kereskedelem valószínűleg kiemelt téma lesz, mivel Kambodzsának az egyik legmagasabb amerikai vámmal kell szembenéznie, amint azt Donald Trump amerikai elnök bejelentette. Trump általános 10%-os vámtarifája mellett az országot az USA-ba irányuló exportra kivetett 49%-os adó veszélye fenyegeti, amint lejár a 90 napos szünet.
Kambodzsa elmúlt évekbeli gyors növekedését elsősorban Kína táplálta, amelyet Manet miniszterelnök "fontos és nélkülözhetetlen barátnak" és "első osztályú partnerországnak" nevezett.
Kína Kambodzsa legnagyobb kereskedelmi partnere, 2024-ben meghaladja a 15 milliárd dollárt, ez Kambodzsa teljes kereskedelmi volumenének közel 30%-át teszi ki, bár jelentősen Peking javára.
Kína az elmúlt évtizedben növelte befolyását a régióban, főként jelentős gazdasági befolyásának gyakorlásával.
A látogatásra az 1975-ös kambodzsai vörös khmer kommunista hatalomátvétel 50. évfordulóján kerül sor. A vörös khmerek vezetője, Pol Pot és a rezsim többi tagja népirtásért volt felelős, amelynek következtében 1,5-2 millió kambodzsai halt meg, ami az ország lakosságának közel egynegyedét jelenti.
Kínát azzal vádolták, hogy a vörös khmerek fő külföldi támogatója volt. Peking azonban visszautasította ezt, mondván, hogy nem avatkozik bele egyetlen ország belügyeibe sem, és az ilyen történelmet ritkán tárgyalja egyik ország sem.