A világháború óta nem volt zsidó személy a német kormány tagja.
A konzervatív politikus amszterdami holokauszt-túlélők unokája, és a szövetségi kormány oktatási, nő- és ifjúságügyi miniszterének posztja vár rá. Karin Prien a CDU-n belüli Zsidó Fórum elnöke, és 2017 óta Schleswig-Holstein tartomány oktatási minisztereként is szolgált.
Prien korábbi interjúiban nyíltan beszélt személyes történetéről, valamint a zsidó kultúra és hagyományok életére gyakorolt hatásáról. A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak áprilisban azt nyilatkozta, hogy a feladat az, hogy „ki kell törnünk a szűk látókörű, minisztériumi gondolkodásmódból”, és ezért is lát távlatokat abban, ha az oktatás, a család és az ifjúság ügyét egységes tömbként kezelik, nem pedig miniszteriálisan szétaprózva.
A párt saját soraiból érkező kritikákat, miszerint a szociáldemokrata SPD hét minisztériumot kapott a 16 százalékos gyenge választási eredmény ellenére, azzal hárítja el, hogy „a CDU/CSU mindössze három és fél év ellenzéki időszak után nevezte ki a kancellárt, ami hatalmas siker. Fontos minisztériumokat vezetünk, amelyek képesek lesznek valódi reformokat előmozdítani, valószínűleg országunk legfontosabb változásait. A Szövetségi Köztársaság megalapítása óta a legnagyobb állami és közigazgatási reformot hajtjuk végre – és a CDU lesz a felelőse ennek a feladatnak”.
Friedrich Merz még ellenzéki korában többször hangsúlyozta Németország felelősségét a holokausztban. 2023-ban a jeruzsálemi Jád Vasem intézetben azt mondta, hogy "a Németország által a zsidó nép ellen elkövetett borzalmas bűncselekmények mindig is fordulópontként szerepelnek majd a történelmünkben. Mindig emlékezni fogunk a holokauszt áldozataira és családtagjaikra. Németország felelőssége örökre megmarad".
Merz kormányának Izrael-politikájában jelentős közeledés várható, ami az előző kabinet idején megtorpant a gázai háború miatt.