szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy nem csak kölcsönről szóló kölcsönszerződés kellett ahhoz, hogy megpróbálják átmenteni a jegybanki alapkezelő vagyonát, és még így sem sikerült.

Közérdekű adatigényléssel kikérte a 444.hu, hogy pontosan milyen szerződésekkel próbálták Matolcsy György utolsó előtti jegybankelnöki munkanapján új tulajdonosi körnek átadni a Magyar Nemzeti Bank alapítványának vagyonkezelő cégét. Azt már eddig is lehetett tudni, hogy február 28-án az alapítvány vagyona felett rendelkező központi cég, az Optima Zrt. átadta a saját, hasonló nevű befektetési alapkezelőjét a Közép-Európai III. Magántőkealapnak, amely a Matolcsy Ádámmal szoros üzleti kapcsolatban lévő Száraz István Quartz alapkezelőjének irányítása alatt áll, majd két héttel később, amikor már Varga Mihály volt a jegybankelnök, az egészet visszacsinálták, de most az is látszik a kikért dokumentumokból, hogy ez miként történt meg.

Február 28-án az Optima értékpapír-kölcsönszerződést kötött a Közép-Európai III. Magántőkealappal. Ebben rögzítették azt, hogy a részvények tulajdonjoga „értékpapírkölcsön jogcímén átszáll a kölcsönvevőre”, vagyis hiába kölcsönszerződésről van szó, a magántőkealap tulajdonába kerülnek a részvények. A szerződést ötéves időtartamra kötötték, méghozzá az Optima teljes részvényállományára. A hivatalos megfogalmazás szerint menedzsmentfeladatokhoz kötött célok megvalósítása érdekében volt erre szükség.

A szerződésben három megoldandó feladatot tűztek ki. Ebből az egyik az volt, hogy idén június 30-ig sikerüljön megállapodni a kecskeméti egyetemet fenntartó alapítvánnyal az Optima-kötvényekről – ami azért igencsak problémás, mert miután az egyetemi alapítvány a neki adott állami pénzt a jegybanki alapkezelő cégébe fektette be, az olyan befektetésbe tette tovább a vagyont, amely azóta az értéke nagy részét elvesztette, azaz nem nagyon látszik, hogyan tudnák visszafizetni.

Még mindig február 28-a volt, amikor az Optima hozzájárult, hogy tulajdonosként jegyezzék be a tőkealapot a cégnyilvántartásba. Aznap módosították az Optima alapszabályát is, a tőkealapot megnevezve egyedüli részvényesként.

Aztán néhány nappal később, amikor már Varga Mihály állt az MNB élén, fel is bontották az értékpapír-szerződést, a korábbi igazgatósági tagok helyett pedig egyetlen embernek maradt aláírási joga, Hegedüs István vezérigazgatónak, akit már Varga nevezett ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!