Megjelent a Magyar Közlönyben a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló kormányrendelet. A HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség tájékoztatása szerint az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett, és már hatályba is lépett rendelettel

változik az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások (EKD) módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat. 

Az MTI által idézett közlemény szerint az EKD támogatások bő húsz éve működő rendszerében elvégzett felülvizsgálat többet jelent a szokásos finomhangolásnál. A változtatásokkal még inkább a kutatás-fejlesztés (K+F), a lehető legmagasabb szellemi hozzáadott értéket teremtő tevékenységek és a beszállítói együttműködések ösztönzése kerül a középpontba.
  • A feldolgozóipari beruházásokhoz nyújtott támogatás feltételrendszere a vállalatok igényeihez szabottan sokkal rugalmasabbá vált és magában foglalja a magas hozzáadott érték előállítását, a kutatás-fejlesztést, a duális képzést és a helyi beszállítók erősítését.
  • Emellett számos vármegyében már 2 millió euró elszámolható költség esetén igényelhető támogatás.
  • Külön a kkv-k igényeire szabott újítás, hogy bizonyos feltételek teljesítésével előlegként hozzáférhető a támogatási összeg 25 százaléka. 
  • A munkavállalói kompetenciák erősítését szolgáló képzési támogatás igényléséhez nincs szükség üzemfejlesztésre vagy üzleti szolgáltató központ létrehozatalára, ehelyett a támogatásban részesíthető közép- és nagyvállalatoknak legalább 250 ezer eurót kell a képzési programra fordítani 3 év alatt, legalább 25 munkavállalót képezve.
  • Az új szabályok szerint a korábbi 100 helyett már az anyavállalatukkal együtt legalább 50 főt foglalkoztató vállalatok is igényelhetnek K+F támogatást, ráadásul extra támogatást kaphatnak azok a cégek, amelyek vállalják, hogy magyar elsőbbségű európai vagy magyar elsőbbségű nemzetközi szabadalmi bejelentésekkel teljesítik ki fejlesztéseiket.
  • Az innováció további erősítése érdekében új támogatási jogcímet is bevezetnek, amely egyszerűsített formában segíti a Magyarországon kutatási tevékenységet még nem végző vállalatok számára egy új magyar fejlesztőközpont létrehozását.
  • A támogatás feltétele 10 új K+F munkahely létrehozása, valamint a hazai felsőoktatási intézményekkel történő K+F célú együttműködés. 
Az új szabályokról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán azt írta: az elmúlt években folyamatosan dőltek meg a beruházási rekordok: 2014 óta összesen 2200 nagyberuházás megvalósulásához adott a kormány támogatást, amelyek mind-mind modern technológiát hoztak hazánkba 24 ezer milliárd forint értékben, s országszerte 170 ezer új munkahely létesült. A beruházásokért azonban évről évre keményebb verseny zajlik az országok között, ezért a beruházás-támogatási rendszerünket is folyamatosan meg kell újítani, hogy aztán jöjjenek az újabb és újabb rekordok. 
A mostani változtatás minden eddiginél több támogatást biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ebből fakadó kutatás-fejlesztési tevékenységek kibontakozásának
- fogalmazott a tárcavezető.