Portfolio signature

Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Az állami egészségügyből kiszoruló tömegek egyre inkább a magánegészségügyben találnak valós alternatívát. A privát szektor bővülése ugyanis 2024-ben sem állt meg, a legnagyobb intézmények árbevétele átlagosan 18%-kal növekedett tavaly - derül ki a Portfolio átfogó körképéből, melynek keretében a legnagyobb 30 magánegészségügyi szolgáltató tavalyi beszámolóját vizsgálta meg. A hálapénz magánosodása, vagy inkább "magánosítása" tehát aktívan zajlik Magyarországon, ez a kereslet pedig húzza magával a teljes szektort és a nagyívű fejlesztéseket. A nyereségesség tekintetében viszont teljesen szétszakadt a mezőny, de ezeket a szempontokat cikksorozatunk második részében elemezzük.
Minden fontosabb magánegészségügyi szereplő ott lesz a szeptember 30-i Private Health Forumon. Érdemes már most biztosítani a helyet a konferenciánkon.

A környezet

Mielőtt rátérünk a hazai magánegészségügyi piac részletes elemzésére a legnagyobb fekvő- és járóbeteg szereplők 2024-es beszámolóinak vizsgálata alapján, nem árt tudni, hogy összességében milyen évet zárt a magyar gazdaság tavaly. Fontos ugyanis tisztában lenni azzal, hogy a magánklinikák milyen általános üzleti környezetben működtek az előző évben. A gazdaság gyakorlatilag stagnált (0,6%-os GDP-növekedés volt), az infláció viszont lecsillapodott a korábbi elszállás után (évesítve 3,7%-os volt a drágulás üteme), a háztartások fogyasztási kiadásai pedig kezdtek helyreállni (5,1%-os növekedés). A tágabb környezet tehát összességében némiképp javult, bár ez is relatív.

A magánszolgáltatók működését emellett nagy mértékben meghatározza, hogy hogyan és milyen áron áll a rendelkezésükre orvosi és szakdolgozói munkaerő. A ledolgozott munkaóráktól függ ugyanis leginkább egy-egy intézmény kapacitása, kínálata, és ezáltal árbevétele. A 2024-es év (valamint előreláthatólag a 2025-ös és 2026-os év is) nem tartalmazott általános orvosbér-emelést (szakdolgozók esetében volt tavaly béremelés), ami alapján elsőre azt gondolhatjuk, hogy a magánklinikák számára relatív könnyebb volt felvenni az alkupozíciót tavaly az orvosi bértárgyalások (ellátások után járó orvosi fizetés aránya pl.) során, mint a megelőző években, a valóság azonban valószínűleg nem ez volt, ugyanis ez speciális piac. Nem véletlen, hogy tavaly jelentek meg azok a tulajdonosi és cégvezetői vélemények, miszerint az orvosi fizetések indokolatlanul magas szintekre szaladtak el. Amellett, hogy az intézmények felhívták a figyelmet erre a jelenségre, igyekeztek kitermelni is a megemelkedett humánerőköltségeket, vagyis átterhelni a költségemelkedést a páciensekre, ezért több alkalommal is történtek vizitdíj-emelések, és mára egyre többször találkozhatunk 100 euró feletti díjakkal.

A legfontosabb kérdés azonban mégis csak az a magyar magánegészségügy kapcsán, hogy

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés

 
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!